Cserépkályha vagy kandalló ?
A kérdés egyszerű, a válasz már nem annyira.
Párhuzamos összehasonlítás alapján talán könnyebb lesz az Ön igényéhez leginkább illő megoldást választania.
Költségek
Egy alap kivitelű kandalló (lásd fotóalbum) összköltsége kb. 450.000.- Ft (tanyag + munkadíj ).
Egy 5x3 csempényi alapterületű, 7 sor magas hasáb alakú új csempéből készült kályha össz. ára: 580.000.- Ft.
Persze ha elegendő a bontott csempéből szépen összerakott változat is, akkor akár 230.000.- Ft-tal olcsóbban is megoldható.
Természetesen az árképzés mindig egyedi elbírálással és részemről rugalmas hozzáállással történik.
Építés időtartama
Kandalló 2-4 nap, cserépkályha 4-7 nap. természetesen több befolyásoló tényező van. Átrakás vagy "csak" építés. Szimpla hasáb forma, vagy padkás, párkányos kivitel, esetleg sütővel kombinált kialakítás.
Hatásfok
A kandalló gyorsan ad meleget, hiszen a nagy üveg ajtón át történik a hő 35-40 %-nak leadása. A levegőt melegíti, alul beszív, a burkolaton belül felhevít és a szellőzőkön át kifújja a forró levegőt a lakótérbe. A természetes cirkulációt felgyorsítja, a ház vagy lakás egész légterébe eljut így a meleg levegő. A tűz kialvása után azonban gyorsan hűlik a levegő hőmérséklete. Egy kissé javítható, elnyújtható a hőleadás, ha az oldalfalak téglából, samott-téglából, kályhacsempéből, vagy erre a célra gyártott kőből épülnek. A kandallóban akár egész nap tüzelhetünk, hogy a vizuális hatás is meglegyen.
A cserépkályha lassabban melegszik fel, kell neki 2-3 óra. Nem a levegőt fűti, hanem sugározza magából a forróságot. Alapvetően ott fűt, ahol van. Hatása távolabbi szobákba kevésbé vagy egyáltalán nem érezhető. 2-3 órányi tüzelés után célszerű hagyni kialudni a tüzet. Ilyenkorra már a kályha elérte az üzemi hőmérsékletét, amely után már nem képes több hőt tárolni. Ha mégis tovább fűtjük, akkor a csempék repedése jelzi a túlfűtést. A kályhát elzárni csak és szigorúan csak a lángok kialvása után szabad, különben felrobbanhat az építmény. Hatása 15-18 óráig tart. Fokozatosan adja le a hőt. A következő napon már nem kell annyi idő az ismételt felfűtéshez. Egy 19-20 fokos szobában 1-2 óra fűtés és 3-4 óra elteltével már 23-25 fok is lehet. 15-18 óra múlva ismét lemegy 19-20 fokra és ismétlődhet a folyamat.
Természetesen a ház falazata, fekvése, szigetelése, légtér és kályha aránya, tüzifa minősége, szellőztetés mértéke mind-mind befolyásolják mindkét fűtőalkalmatosság hatásfokát.
Tüzelőanyag igény
A kandalló picit éhesebb típus, kb.háromszor annyi fát igényel, mint a cserépkályha.
A cserépkályha takarékosabb, napi 1-2 vödör száraz, kemény fával beéri.
Mindkét berendezés esetében fontos, hogy a fa SZÁRAZ ÉS KEMÉNY legyen. Ha puha és/vagy vizes fával próbálunk fűteni, az csak bajt okoz. Sokkal nehezebb begyújtani, nem akar égni, csak kormol. A puha fa elég ugyan, de nagyon gyorsan és telekormolja a tűzteret ill. a járatokat. A kandallónak gyorsan kormos lesz az ablaka, (kivéve a "tiszta üveg rendszerű" tűztérbetéteket), a cs.kályha elkormolódott falazata hőszigetel, romlik a hőleadó képesség (1 cm koromréteg = -10 % hatásfok). A vizes fa rosszul ég, kátrányosodik tőle a kályha tűztere, ajtaja, járatai, sőt a kémény is. Pici szerencsétlenséggel, rossz tüzelési technikával, idő előtti elzárással pedig elkerülhetetlen a kályha felrobbantása. (Nem a kályhás hibája !!!)
Tartósság
A kandallót egyszer kell megépíteni és jól működtetve határozatlan ideig szolgálja gazdáját.
A cserépkályhát időnként át kell rakni, ui. a belső anyagok (samott-tégla, tégla, cserép, agyag, más samott elemek) a hőingadozás hatására elfáradnak. Így egy jól megépített, száraz és kemény fával szakszerűen fűtött kályha 15-20, sőt akár ettől több évet is megfelelően dolgozhat. Ha azonban rossz fával, rosszul használják, akkor 8-10 év, vagy egy robbantás esetén pár hónap az élettartama.
Remélem sikerült kellő mennyiségű információt adnom a választás megkönnyítéséhez.
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Érdeklődnék hogy egy vízteres cserépkályha mennyibe kerülne? Egy 5x3 méretű jó lenne
zagiba@centrum.sk
(Zagiba István, 2014.07.08 12:32)
Szlovákiában Rozsnyó mellet lévó vikkend hazamba
szeretnék cserépkályhát építetni.
kb 120 m3 légterulet.
Udvozlettel
Zagiba István
Gyöngyös
(Kozma Zsolt , 2012.04.24 15:25)
Tisztelt Palócz Attila úr!
Érdeklődnék, hogy a a különbség a tömegkályha és téglakályha között, illetve a cserépkályha között. A látványon kivül :-)
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv:
Kozma Zsolt
zkozma@upcmail.hu
9025 Győr Rába u. 78.
(Kasza György, 2010.10.24 16:36)
Mennyibe kerülne Önnél egy 4x2,5x8 téglatest alaku minden extra nélküli cserépkályha átrakása?
Tisztelettel Kasza György (kasza@kliszi.sulinet.hu)
győrság országút utca 12/a
(horváth nikolett, 2015.02.27 12:02)